Курс валют
$
72.56
0.13
85.46
0.1
Курс валют
Курс валют
$
72.56
0.13
85.46
0.1
Меню
Поиск по сайту

Бастыҥ спортсменнары чиэстээтилэр

23.12.2020 02:19 0
Бастыҥ спортсменнары чиэстээтилэр
Ахсынньы 22 күнүгэр, С.А. Зверев аатынан духуобунас уонна култуура киинигэр олохсуйбут үтүө үгэс быһыытынан спорт араас көрүҥнэригэр утумнаахтык дьарыктанан, биһиги улуус аатын ааттатар киэн туттар чулуу спортсменнарбытыгар «Чөмпүйүөннэр түһүлгэлэрэ» тэрилиннэ.

Уруйдаах түһүлгэҕэ мустубут бар дьон истиитигэр улуус Аҕа баһылыга Анатолий Григорьев СӨ, Сунтаар улууһун спордун сайдыытыгар өр сыллаах таһаарыылаах үлэтин иһин «СӨ физическай культуратын уонна спордун туйгуна» бэлиэлэри Сунтаардааҕы юношескай спортивнай оскуола директорын иитэр-үөрэтэр үлэҕэ солбуйааччы Людмила Тихоноваҕа уонна Сунтаар улууһун үөрэҕирии саламтатын информационнай-методическай отдел сүрүннүүр исписсэлииһигэр Александра Васильеваҕа туттарда.

Сыл 10 бастыҥ спортсменнара:
Трофимов Михаил Викторович — Арассыыйатааҕы миксфайт чемпионатын боруонса призера.
Зорин Артем Валерьевич – Кабардино-Балкария өрөспүүбүлүкэтигэр ыытыллыбыт Арассыыйатааҕы мас тардыһыы чемпионатыгар боруонса призер хаһаайына, Бүтүн Арассыыйатааҕы «Кубок Кавказа 2020» мас тардыһыытын күрэҕэр чөмпүйүөн.
Семенов Владимир Анатольевич – Арассыыйатааҕы спортивнай миксфайт чемпионатын чемпиона.
Сергин Ньургун Ефимович – Нерюнгри куоракка ыытыллыбыт бэйэ баҕатынан физкультурно-спортивнай уопсастыба чемпионатын көҥүл тустууга чөмпүйүөнэ, Брянск куоракка П.М. Камозин кэриэһигэр ыытыллыбыт Бүтүн Арассыыйатааҕы көҥүл тустууга үрүҥ көмүс призер.
Варламов Михаил Леонидович – Ижевск куоракка ыытыллыбыт Арассыыйатааҕы хамаанданнан кубок бокса чөмпүйүөнэ, Улан – Үдэҕэ ыытыллыбыт бэйэ юаҕатынан физкультурно-спортивнай уопсастыба боксаҕа чемпионатын кыайыылааҕа.
Егоров Талбан-Валерий Аркадьевич – Люберцы куоракка ыытыллыбыт Арассыыйа үтүөлээх тренера В.А. Островерхов кэриэһигэр аналлаах арассыыйатааҕы «Спартак» физкультурно-оздоровительнай уопсастыбатын боксаҕа чемпионатын чемпиона.
Дмитриева Алена Георгиевна –Финляндияҕа ыытыллыбыт норуоттар ыккардыларынааҕы олорон оонньонор волейбол турнирыгар чемпионка, Арассыыйа хомуур хамаандатын чилиэнэ.
Льеонтьева Наталия Юрьевна – Арассыыйатааҕы чэпчэки атлетика чемпионатыгар боруонса призера.
Дорофеев Спартак Валентинович – Чебоксары куоракка ыытыллыбыт Арассыыйатааҕы хамсанар хааччахтаах дьоҥҥо чэпчэки атлетика чемпионатыгар үрүҥ көмүс призер.
Охлопков Николай Петрович – Италияҕа ыытыллыбыт Европатааҕы көҥүл тустуу чемпионатыгар боруонса призер.
2020 сыл түмүгүнэн нэһилиэктэр икки ардыларыгар ыытыллыбыт “комплекснай спартакиада” түмүгүнэн кыайыылаахтар ааттаннылар:
Бастакы бөлөх кыайыылаахтара:
III миэстэ – Анисимов Владимир Федорович баһылыктаах Туойдах нэһилиэгэ.
II миэстэ – Данилов Герман Андреевич баһылыктаах Түбэй нэһилиэгэ.
I миэстэ – Прокопьев Юрий Семенович баһылыктаах Күүкэй нэһилиэгэ
Иккис бөлөх кыайыылаахтара:
III миэстэ – Игнатьев Иван Николаевич баһылыктаах Уһун – Күөл нэһилиэгэ.
II миэстэ – Михалев Леонид Петрович баһылыктаах Куокуну нэһилиэгэ.
I миэстэ – Саввинов Сергей Александрович баһылыктаах Маар – Күөл нэһилиэгэ.
Үһүс бөлөх кыайыылаахтара:
III миэстэ – Черепанов Гаврил Олегович баһылыктаах Бордон нэһилиэгэ. Наҕарааданы тутар спорт инструктор Николаев Анатолий Руфович.
II миэстэ – Обоюков Алексей Октябринович баһылыктаах Сиэйэ нэһилиэгэ.
I миэстэ – Давыдов Николай Васильевич баһылыктаах Кутана нэһилиэгэ.
2020 сыл түмүгүнэн “Бастыҥ бэтэрээн спортсменнара”:
 Никифорова Наталья Николаевна – Өрөспүүбүлүкэтээҕи доруобуйаларынан хааччахтаах дьоҥҥо остуол оонньууларын чемпионката, Улуу Кыайыы 75 сылыгар аналлаах национальнай остуол оонньууларыгар дистанционнай күрэх кыайыылааҕа.
Михайлов Алексей Алексеевич – Покровск куоракка ыытыллыбыт Өрөспүүбүлүкэтээҕи “Хаҥалас хапсаҕайа” хапсаҕай турнирыгар үрүҥ көмүс призер, Дьокуускай куоракка ыытыллыбыт Саха Өрөспүүбүлүкэтин Ис дьыалаҕа министерствотын бирииһигэр хапсаҕай турнирын үрүҥ көмүс призера.
Егоров Николай Николаевич – Дьокуускай куоракка К.М.Алексеева бирииһигэр ыытыллыбыт Өрөспүүбүлүкэтээҕи остуол оонньууларын турнирын кыайыылааҕа.
Архипов Василий Николаевич – Улуу Кыайыы 75 сылыгар уонна Мирнэй куорат 65 сылыгар аналлаах, “Алроса” акционернай хампаанньа уонна Мирнэй баһылыгын бирииһигэр мас тардыһыыга аһаҕас региональнай турнир үрүҥ көмүс призера, Виктор Макарович Николаев – Хотой Бииктэр СӨ бочуоттаах спорт маастарын бирииһигэр Өрөспүүбүлүкэтээҕи мас тардыһыы турнирыгар үрүҥ көмүс призер хаһаайына.
Архипов Иван Гаврилович – Мэҥэ-Хаҥалас улууһугар ыытыллыбыт К.К.Байкалов кэриэһигэр Өрөспүүбүлүкэтээҕи чэпчэки атлетикаҕа 10 километрга сүүрүү күрэҕэр 1 миэстэ кыайыылааҕа .
2020 сыл түмүгүнэн “Адаптивнай спортка сыл бастыҥ спортсменнара”:
Иванова Розалия Ивановна – Өрөспүүбүлүкэтээҕи доруобуйаларынан хааччахтаах дьонун 13-с Спартакиадатыгар настольнай теннискэ кыайыылаах.
Егорова Саргылана Иппатьевна – Өрөспүүбүлүкэтээҕи доруобуйаларынан хааччахтаах дьонун 13-с Спартакиадатыгар остуол оонньууларыгар кыайыылаах.
Михайлов Илларион Александрович – Өрөспүүбүлүкэтээҕи доруобуйаларынан хааччахтаах дьонун 13-с Спартакиадатыгар буулдьа ытыытыгар кыайыылаах.
2020 сыл түмүгүнэн “Анал аат лауреаттара”:
“Бастыҥ физкультура учуутала” аат хаһаайынынан буолла – Андреев Николай Александрович, Күндэ аатынан Кутана орто оскуолатын физкультураҕа учуутала.
“Бастыҥ спортинструктор” анал аат иҥэрилиннэ – Тимофеев Тимофей Леонидовичка – Бүлүүчээн нэһилиэгин спортка инструктора.
“Федерация бастыҥ бэрэссэдээтэлэ” анал аат иҥэриллэр – Васильева Мария Васильевнаҕа, национальнай остуол оонньууларын федерациятын бэрэссэдээтэлэ.
 “Бастыҥ тренер” анал аат иҥэрилиннэ – Ефимов Игорь Ивановичка, Сунтаар улууһун боксаҕа старший тренера.
2020 сыл түмүгүнэн 10 бастыҥ спортсмен оҕолор:
Максимова Алена Сергеевна – Өрөспүүбүлүкэтээҕи сахалыы остуол оонньууларын күрэҕин чемпионката.
Павлова Анна Прокопьевна – Өрөспүүбүлүкэтээҕи Шашка курэҕин боруонса призера.
Максим Старостин – ”Алроса” акционернай хампаанньа бирииһигэр Өрөспүүбүлүкэтээҕи хапсаҕай турнирын үрүҥ көмүс призера
Алексей Соколов– Өрөспүүбүлүкэтээҕи XVI-с бэстибээл “Игры предков” национальнай спорт көрүҥнэригэр абсолютнай чемпион.
Уйгууна Алексеева – Өрөспүүбүлүкэтээҕи бастыыр иһин Настольнай теннискэ үрүҥ көмүс призер хаһаайката.
Кэскил Семенов – 18 саастарыгар дылы бастыыр иһин Уһук-илиҥҥи федеральнай уокурук көҥүл тустууга 3 миэстэ, Өрөспүүбүлүкэтээҕи Николай Тарскай кэриэһигэр бастыыр иһин көҥүл тустууга 3 миэстэ, XV-с Норуоттар ыккардыларынааҕы Бувайсара Сайтиева бирииһигэр 16 саастарыгар дылы көҥүл тустууга 3 миэстэ хаһаайына.
Аслан Трофимов – Өрөспүүбүлүкэтээҕи Николай Тарскай кэриэһигэр бастыыр иһин көҥүл тустууга 3 миэстэ, XV-с Норуоттар ыккардыларынааҕы Бувайсара Сайтиева бирииһигэр 16 саастарыгар дылы көҥүл тустууга 3 миэстэ, маҥнайгы Аан дойдуга бастыыр иһин көҥүл тустууг кыайыылааҕа И.Г.Федосеев бирииһигэр “Боотурдар оонньуулара” көҥүл тустууга аһаҕар Өрөспүүбүлүкэтээҕи бэстибээл кыайыылааҕа, 18 саастарыгар дылы бастыыр иһин Уһук-илиҥҥи федеральнай уокурук көҥүл тустууга 1 миэстэ.
Владимир Давыдов – Өрөспүүбүлүкэтээҕи Николай Тарскай кэриэһигэр бастыыр иһин көҥүл тустууга 1 миэстэ, 18 саастарыгар дылы бастыыр иһин Уһук-илиҥҥи федеральнай уокурук көҥүл тустууга 1 миэстэ.
Юлиан Григорьев – 18 саастарыгар дылы бастыыр иһин Уһук-илиҥҥи федеральнай уокурук көҥүл тустууга 3 миэстэ, Өрөспүүбүлүкэтээҕи Николай Тарскай кэриэһигэр бастыыр иһин көҥүл тустууга 3 миэстэ, XV-с Норуоттар ыккардыларынааҕы Бувайсара Сайтиева бирииһигэр 16 саастарыгар дылы көҥүл тустууга 2 миэстэ.
Лев Павлов – 18 саастарыгар дылы бастыыр иһин Арассыыйатааҕы көҥүл тустууга 3 миэстэ, III-с норуоттар ыккардыларынааҕы Рождественскай турнирга спортивнай тустууга 3 миэстэ, Өрөспүүбүлүкэтээҕи Николай Тарскай кэриэһигэр бастыыр иһин көҥүл тустууга 1 миэстэ, XV-с Норуоттар ыккардыларынааҕы Бувайсара Сайтиева бирииһигэр 16 саастарыгар дылы көҥүл тустууга 2 миэстэ.
Сунтаар улууһун оскуолаларын ортотугар 2019-2020 үөрэх дьылыгар ыытыллыбыт үөрэнээччилэр комплекснай спартакиадаларын түмүктэринэн кыайыылаахтар:
Бастакы бөлөххө 100-н тахса үөрэнээччилэрдээх оскуолалар:
3 миэстэ — Андрей Петрович Павлов аатынан Сунтаар №1 орто оскуолата, дириэктэр Матвеев Афанасий Спиридонович.
2 миэстэ – Сунтаардааҕы политехнический лицей-интернат, директор Сосин Олег Константинович.
1 миэстэ – Алексей Андреевич Иванов-Күндэ аатынан Кутана орто оскуолата, директор Архипов Владимир Николаевич.
Иккис бөлөххө 100-кэ тиийбэт ахсааннаах үөрэнээччилэрдээх оскуолалар:
3 миэстэ – Анатолий Константинович Акимов аатынан Күүкэй орто оскуолата, директор Алексеев Егор Иванович.
2 миэстэ – Сергей Афанасьевич Зверев-Кыыл Уолун аатынан Түбэй-Дьаархан орто оскуолата, директор Марков Кирилл Гаврилович. 15 000 тыһ. солк. сертификатынан наҕараадаланар.
1 миэстэ – Маар-Күөл орто оскуолата, директор Тотонова Люция Семеновна.
Үһүс бөлөххө алын сүһүөх кылаастарга:
3 миэстэ — Петр Хрисанфович Староватов аатынан Элгээйи орто оскуолата, директор Игнатьева Софья Васильевна.
2 миэстэ — Владимир Гаврильевич Павлов аатынан Сунтаар алын сүһүөх оскуолата, директор Назаров Алексей Семенович.
1 миэстэ — Борис Никифорович Егоров аатынан Күндэйэ орто оскуолата, директор Иванова Маргарита Николаевна.
Сылын аайы үтүө үгэскэ кубулуйбут бэйэтин анал стипендиятын Спорт бэтэрээнэ, Сунтар, Хадан нэһилиэктэрин уонна Сунтаар улууһун бочуоттаах гражданина Архипов Иван Гаврилович ситиһиилээх спортсменнарга анаата.

***
«Сунтаар улууһа (оройуона)» муниципальнай оройуон дьаһалтатын пресс- сулууспата

АЯМ